Wszystko o chorobach zatok: Domowe sposoby na zapalenie zatok

Wszystko o chorobach zatok: Domowe sposoby na zapalenie zatok

Często chorzy na zapalenie zatok stosują domowe sposoby. Wiele osób stosuje metody usłyszane przez znajomych bądź członków rodziny jednak ich skuteczność jest różna. Najważniejsze jest, aby sobie nie zaszkodzić. Dlatego zaprezentujemy najskuteczniejsze domowe sposoby na zapalenie zatok, które powinny pomóc bądź zmniejszyć objawy.

Sinupret

Jest to lek na bazie ziół dostępny w większości aptek. Dostępny w tabletkach bądź kroplach (głównie dla dzieci). Dawkowanie wg załączonej ulotki. Jego skuteczność polega na rozrzedzeniu śluzu który zalega w zatokach dzięki czemu może on sam z nich wydostać. Sinupret także zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Jest to bardzo skuteczny lek który warto stosować jako uzupełnienie np. w antybiotykoterapii.

Pseudoefedryna

Zmniejsza obrzęk błony śluzowej dzięki czemu chory może swobodnie oddychać. Jednym z najpopularniejszych środków które zawierają pseudoefedrynę jest Sudafed. Istnieją także leki które posiadają dodatkowo leki przeciwbólowe i należy je stosować tylko przy silnym bólu zatok np. Ibuprom Zatoki. Leki na bazie pseudoefedryny należy stosować tylko i wyłącznie przy zaostrzeniu objawów gdyż substancja ta ma bardzo dużo skutków ubocznych - w tym uzależniające.

Inhalacja z kopru włoskiego

Koper włoski jest dostępny w większości sklepów zielarskich, czasami także w aptekach. Pół szklanki kopru włoskiego wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy przez 2-3 minuty. Następnie odcedzamy i inhalujemy się pod ręcznikiem przez kilka minut. Należy to robić uważnie aby się nie poparzyć. Najważniejsze jest aby zamknąć pory po inhalacji płucząc twarz chłodną wodą. Inhalacje należy robić na noc tak aby później już nigdzie nie wychodzić. Koper włoski ma działanie bardzo silnie ściągające i jest bardzo skuteczne.

Woda morska

Dostępna w aptece. Przykładowy lek to Marimer Hiptertoniczny. Jest to roztwór wody z solą który ma działanie przeciwbakteryjne. Zmniejsza także obrzęk błony śluzowej. Bardzo dobrze sprawdza się także jako leczenie uzupełniające.

Nasodren

Pobudza ruch rzęsek w zatokach dzięki czemu zalegający śluz może się uwolnić. Bardzo skuteczny preparat. Jego działanie jest odczuwalnie już w kilka minut po zastosowaniu.

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net