Jamistość rdzenia

Jamistość rdzenia

Przy jamistości rdzenia dochodzi do tworzenia się wydłużonych i wypełnionych płynem jam syryngomielicznych w obrębie rdzenia kręgowego. Z powodu braku komórek nerwowych w jamach, schorzeniu temu nie towarzyszą podrażnienia. Czasem dochodzi do utworzenia się kilku struktur tego typu, które są zwykle rezultatem zaburzeń cyrkulacji płynu mózgowo-rdzeniowego wywołanych stanami zapalnymi, wadami wrodzonymi lub przeżytymi wypadkami.

Objawy:

Ponieważ, jako część centralnego układu nerwowego, rdzeń kręgowy połączony jest z kończynami, ból może szybko rozprzestrzeniać się do tych części ciała. Wielu pacjentów odczuwa zaburzenia sensoryczne takie jak kłucia lub drętwienia kończyn lub zmniejszone czucia temperatury lub bólu w niektórych miejscach – objawy mogą być różne i zależą od ilości wytworzonych jam. Tylko szczegółowe badanie (rezonans magnetyczny) może odkryć i zlokalizować jamy i umożliwić podjęcie leczenia.

Terapia:

Różne metody leczenia pozwalają nam zatrzymać wzrost jam syryngomielicznych, a nawet częściowo je zmniejszyć. Jako leczenie zachowawcze stosuje się fizjoterapię lub zabiegi operacyjne.

Przy pomocy mikrochirurgii można dotrzeć do pustej przestrzeni i utworzyć połączenie między jamami syryngomielicznymi i przestrzenią

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net