Wrzody żołądka – objawy i rozpoznanie

Wrzody żołądka – objawy i rozpoznanie

Ściany żołądka zbudowane są z kilku warstw i są to: błona śluzowa, błona mięśniowa oraz błona surowicza. Błona śluzowa spełnia w organizmie głównie funkcje ochronne, gdzie środowisko zewnętrzne może stykać się z organizmem, bądź może mieć inne zadanie, np. wchłanianie substancji odżywczych właśnie w układzie pokarmowym.

Wrzody są to właśnie ubytki w ścianach żołądka, które swoim zasięgiem obejmują błonę śluzową oraz mięśniową. Należy pamiętać, że wrzody są tylko miejscowym objawem choroby wrzodowej żołądka, która generalnie jest chorobą ogólnoustrojową. Przyczynami choroby wrzodowej żołądka są: palenie papierosów, zbyt duże wydzielanie kwasu solnego, drażniący wpływ leków czy innych substancji szkodliwych, stres. Bardzo istotne w chorobie wrzodowej jest również zakażenie Helicobacter pylori.

Objawami choroby wrzodowej żołądka może być ból w okolicach żołądka, który pojawia się bezpośrednio bo posiłkach, lub w zależności od położenia wrzodu, nawet do 30 minut po posiłku. Następnie są uczucie palenia, pieczenia i zaparcia. W okresach zaostrzenia choroby nawet wymioty i nudności. Osoba chora traci na wadze, źle toleruje niektóre pokarmy, gównie kwaśne, rosoły, owoce, wino, kawę. Chorobę można rozpoznać poprzez gastroskopię, badanie radiologiczne bądź badanie histopatologiczne na obecność Helicobacter pylori.

Aby zapobiegać pojawieniu się choroby wrzodowej należy prowadzić uregulowany tryb życia, dobrze się odżywiać, unikać palenia papierosów oraz stresu.

 

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net