Dzieci potrafią zapamiętywać i rozpoznawać dźwięki

Dzieci potrafią zapamiętywać i rozpoznawać dźwięki

Dzieci pamiętają dźwięki, które usłyszały będąc jeszcze w łonie matki - wynika z badań prowadzonych przez zespół ludzi kierowany przez dr Alexandrę Lamont z Music Research Group w School of Psychology na University of Leicester.

Badanie objęło grupę matek, które przez ostatnie trzy miesiące ciąży, odtwarzały swoim dzieciom jeden, dowolnie przez siebie wybrany utwór.

Nie było żadnych ograniczeń przy wyborze gatunków muzycznych. Od muzyki klasycznej począwszy (opery Mozarta i Vivaldiego), przez reggae (UB40, Ken Bootche) i pop (Five), na odgłosach natury skończywszy.

Po 12 miesiącach od narodzenia 11 niemowląt poddano testom odtwarzając im różne gatunki muzyki. Dzieci reagowały na muzykę, którą słyszały w okresie prenatalnym oraz na zbliżoną do niej pod względem stylu, tonacji, tempa i głośności.

Zanim przeprowadzono te badania, wiadomym było jedynie, że dzieci mają w pełni wykształcony słuch od 20 tygodnia ciąży. Teraz odkryto, że dzieci potrafią zapamiętywać i rozpoznawać dźwięki, które usłyszały będąc jeszcze w łonie matki.

Przeprowadzone doświadczenie jest istotnym dowodem na rolę środowiska we wczesnym okresie rozwoju dziecka. Ponadto podważa tezę mówiącą, że niemowlęta mogą pamiętać tylko przez okres jednego lub dwóch miesięcy.

Przeprowadzone testy wskazują, że rodzaj słuchanej muzyki nie ma wpływu na zdolności intelektualne dzieci, ani nawet na ich ogólne preferencje muzyczne.

Szczegółowe wyniki badań przedstawione zostaną w środę przez stację BBC w programie "The Child Of Our Time". 

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net