Aerozol z feromonami łagodzi napięcie przedmiesiączkowe

Aerozol z feromonami łagodzi napięcie przedmiesiączkowe

Warszawa (PAP) - Aerozol z feromonami, tj. lotnymi związkami, które wpływają na zachowania seksualne, może być skuteczny w łagodzeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego - donieśli badacze z USA na łamach tygodnika "New Scientist".

Feromony są lotnymi substancjami, które w świecie zwierząt regulują głównie zachowania seksualne partnerów i decydują o ich atrakcyjności seksualnej. Są wydzielane przez osobniki różnych gatunków za pośrednictwem odpowiednich gruczołów i odbierane przez osobniki płci przeciwnej za pomocą chemoreceptorów.

Poszukiwania ludzkich feromonów trwały latami. W 1986 roku ukazał się szereg publikacji na temat wyizolowania feromonów ludzkich przez uczoną amerykańską, dr Winnifred Cutler. Okazało się wówczas, że kobiety i mężczyźni również wydzielają feromony. Badacze udowodnili nawet, że takie związki mogą być zebrane i po zamrożeniu przechowywane latami.

Wydzielanie feromonów u człowieka odbywa się za pośrednictwem gruczołów zlokalizowanych w skórze. Działanie feromonów odbieramy mimo woli dzięki zmysłowi powonienia, chociaż są to dla nas substancje bezwonne (nie odczuwalne w obszarze naszej tolerancji zapachowej).

Są one rejestrowane przez innego osobnika za pośrednictwem chemoreceptorów zlokalizowanych w specjalnym "czujniku" feromonów w nosie - tzw. narządzie nosowo-lemieszowym (VNO). Bodźce odbierane przez receptory feromonów przekazywane są następnie do mózgu i wywołują u ludzi określone zachowania.

Doświadczenia prowadzone przez różne zespoły badawcze dowodziły, że feromony wydzielane przez partnera mogą wpływać korzystnie na płodność kobiety, regulować jej cykl miesiączkowy i łagodzić objawy okresu okołomenopauzalnego. Feromony okazały się też mieć uspokajający wpływ na osobników płci przeciwnej.

Opierając się na tych doniesieniach naukowcy z firmy Pherin Pharmaceuticals w Mountain View w stanie Kalifornia postanowili sprawdzić czy aerozol z feromonami może łagodzić u kobiet objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

W tym celu badacze z firmy Pherin stworzyli syntetyczny odpowiednik feromonu znany jako vomeroferyna - PH80. Cząsteczki wdychanego donosowo PH80 łączą się z receptorami feromonów w narządzie lemieszowo-nosowym.

Sygnały wywołane tymi połączeniami są następnie przekazywane za pośrednictwem włókien nerwowych do podwzgórza, tj. struktury mózgu, która jest odpowiedzialna za równowagę hormonalną organizmu. Podwzgórze bierze też udział w regulacji popędu płciowego, apetytu i odczuwania stanów lękowych.

Badacze przeprowadzili dotychczas testy na ograniczonej liczbie - 20 kobiet. Okazało się, że aerozol łagodził psychiczne objawy napięcia przedmiesiączkowego, tj. zaburzenia nastroju (depresje), poirytowanie oraz dolegliwości fizyczne - np. bóle piersi. Efekt działania PH80 jest bardzo szybki i utrzymuje się od 2 do 4 godzin.

Z użyciem techniki obrazowania mózgu fMRI (tj. funkcjonalny rezonans magnetyczny) naukowcy obserwowali, że wdychanie PH80 rzeczywiście stymuluje pewien obszar podwzgórza.

Firma planuje teraz przeprowadzić szerzej zakrojone testy kliniczne z użyciem aerozolu.

David Berliner z Pherin Pharmaceuticals, który brał udział w opracowaniu produktu uważa, że ludzkie feromony mogą być skutecznie stosowane w terapii stanów lękowych i dolegliwości związanych z zaburzeniami poziomu hormonów, jak zespół napięcia przedmiesiączkowego, nawet w jego najcięższych odmianach.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka 2 na pięć kobiet w wieku reprodukcyjnym. Wielu badaczy opowiada się obecnie za teorią, że objawy tego napięcia są wywoływane przez wahania w poziomie hormonów płciowych, co wpływa na aktywność mózgu.

Napięcie przedmiesiączkowe lekarze często próbują leczyć lekami antydepresyjnymi, jak Prozac, które regulują poziom serotoniny, tj. nueroprzekaźnika wpływającego m.in. na zmiany nastroju. Nowa metoda może być więc dla tych leków dobrą alternatywą. 

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net