Groźna szkarlatyna

Groźna szkarlatyna

Szkarlatyna, zwana również płonicą, jest jedną z chorób, której bardzo boją się rodzice. Jeszcze całkiem niedawno był to choroba, która mogła zakończyć się śmiercią dziecka, jednak obecnie dzięki zastosowaniu dobranego antybiotyku szkarlatyna najczęściej przebiega łagodnie i bez powikłań.

Przyczyną choroby jest zakażenie paciorkowcem z grupy A – Streptococcus pyogenes. U osób, które nie mają odporności na toksyny rozwinie się płonica, zaś osoby uodpornione w efekcie zakażenia mogą przebyć anginę paciorkowcową. Szkarlatyna najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym, a także wczesnoszkolnym. Nasilenie zachorowań przypada na koniec jesieni, całą zimę, a także wczesną wiosnę. Jest to choroba dość mocno zaraźliwa, więc jeden nosiciel wywołuje w szkole lub przedszkolu epidemię. Paciorkowce z grupy A przenoszą się głównie drogą kropelkową, lecz mogą pozostawać także na odzieży osoby zarażonej czy zabawkach, które były przez chorego używane.

Początek szkarlatyny wygląda podobnie jak grypa: wysoka gorączka, mocny ból głowy, kaszel. Jeśli jednak pojawią się wymioty i przyspieszone tętno, to możemy podejrzewać płonicę. Następnie zaobserwować można zmiany w gardle, takie jak mocno zaczerwienione migdałki. W drugiej lub trzeciej dobie pojawia się drobna wysypka, obejmująca całe ciało. W trakcie leczenia należy przyjmować przez 10 dni lek na bazie penicyliny. Raz przebyta szkarlatyna w większości przypadków uodparnia na całe życie.

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net