Posłuchaj ich, by wizyta przyniosła dobre skutki

Posłuchaj ich, by wizyta przyniosła dobre skutki

Nauczyć się żyć ze swoimi chorobami

49% lekarzy często powiedziałoby:
Podejdź pogodniej do życia, z pewnymi dolegliwościami trzeba się pogodzić

Gdyby ankietowani przez nas lekarze musieli wybrać tylko jedno spośród przedstawionych im 18 zdań, brzmiałoby ono właśnie tak: Podejdź pogodniej do życia. Nauka udowodniła, że optymizm, dobry nastrój i wiara w wyzdrowienie sprzyjają walce z chorobami. Ale...

Nie powiem przecież 47-letniemu kierowcy po zawale, który od roku szuka jakiejś pracy, żeby przestał się denerwować, bo to pogarsza stan jego serca mówi Piotr Boroń. On ma obiektywnie powody do nerwów.

Maria Kornas z Chełma stara się znaleźć czas dla swych pacjentów. Rozmowa jest też sposobem leczenia. Czasem wystarczy kilka słów pociechy, niekiedy trzeba pomóc znaleźć rozwiązanie. Jeśli na przykład nie wystarcza z renty na leki, proponuję tańsze preparaty. Zależy mi, żeby pacjent zastosował terapię.

Jednak większość lekarzy nie prowadzi takich rozmów, bo brakuje im czasu. Internista z Łodzi tłumaczy: Wiele starszych, samotnych osób przychodzi do nas tylko po to, by z kimś pogadać, pożalić się. Co mogę zrobić? Mówię będzie lepiej, proszę się tak nie martwić i nie denerwować".

Lekarze zalecają unikanie nerwów, także dlatego, że konsekwencją długotrwałego stresu mogą być nadciśnienie, choroba wieńcowa, wrzody żołądka i dwunastnicy, a nawet cukrzyca.

Rada - proś bliskich o pomoc. Kontaktuj się z grupami wsparcia, znajdziesz je np. w Internecie. Nie wahaj się iść do psychoterapeuty. Poza tym oglądaj komedie, czytaj śmieszne książki, słuchaj dowcipów. To też pomaga.

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net